1 Przeżywamy dziś Święto Bożego Miłosierdzia – Niedzielę Bożego Miłosierdzia. Dziś także rozpoczynamy w Kościele 76 TYDZIEŃ MIŁOSIERDZIA którego hasłem są słowa Sługi Bożego Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego:„Miłosierdziem budujemy Kościół Boży”. Licząc na Boże Miłosierdzie starajmy się także w naszym życiu kierować  ludzkim miłosierdziem. Dziękuję parafialnemu zespołowi Caritas za całoroczną pracę na rzecz potrzebujących. 

2 W ŚRODĘ, pół godziny przed Mszą św. NABOŻEŃSTWO DO MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ.

3 W CZWARTEK, w liturgii Kościoła będziemy przeżywać uroczystość św. Wojciecha – patrona naszej Ojczyzny.

4 W PIĄTEK, pół godziny przed Mszą św. NABOŻEŃSTWO DO BOŻEGO MIŁOSIERDZIA.

5 W SOBOTĘ, przypada liturgiczne wspomnienie św. Marka – ewangelisty.

6  W NIEDZIELĘ, 26 kwietnia będzie obchodzona w Kościele Niedziela Biblijna. Rozpocznie ona 12 Tydzień Biblijny, którego hasłem są Jezusowe słowa: „Kto we Mnie wierzy, będzie spożywał Chleb życia wiecznego”. W Niedzielę Biblijną będzie miało miejsce Czwarte Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Do wspólnotowej lektury została wybrana Ewangelia wg św. Mateusza.

7 Również w niedzielę, 26 kwietnia rozpocznie się w części naszej diecezji peregrynacja Obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności. Będzie ona przebiegać według ustalonego wcześniej harmonogramu, rozpoczynając od parafii katedralnej. W naszej parafii obraz będzie 4 lipca 2020r.

8 Mamy możliwość uczestniczenia w Mszach świętych w naszym kościele on-line. Na stronie parafialnej jest podany link, który klikamy i duchowo jesteśmy w naszym kościele na Mszy świętej. Msze św., będą transmitowane w niedziele o godz. 09.00 i  godz.11.00., oraz w ciągu tygodnia w środę ( nabożeństwo do Matki Bożej Częstochowskiej i Msza św.) i w piątek ( nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia i Msza święta).

9 Władze państwowe od poniedziałku, 20 kwietnia br. zezwoliły na sprawowanie kultu w obecności wiernych w liczbie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. 

W NASZYM KOŚCIELE – WEWNĄTRZ – W CZASIE MSZY ŚWIĘTEJ MOŻE UCZESTNICZYĆ NIE WIĘCEJ NIŻ 30 OSÓB. Proszę o tym pamiętać.

10 W dalszym ciągu aż do odwołania obowiązuje dyspensa ks. Biskupa od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane. Wszyscy korzystający z dyspensy w sumieniu w każdą niedzielę powinni uczestniczyć w Eucharystii transmitowanej przez środki społecznego przekazu ( telewizja, radio, Internet).

11 NA CHWILĘ OBECNĄ W KAŻDĄ NIEDZIELĘ  BĘDZIE JESZCZE  DODATKOWA MSZA ŚW. o godz. 15.00.

12 Na chwilę obecną nie będą wyznaczane poszczególne rodziny do sprzątania.

13 W ciągu całego tygodnia godzinę przed Mszą świętą i nabożeństwem będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i możliwość do osobistej adoracji Pana Jezusa i modlitwy w ciszy oraz okazja do spowiedzi świętej. Na koniec adoracji będą odśpiewane SUPLIKACJE – od powietrza, głodu, ognia i wojny zachowaj nas Panie…

14 Wszystkim solenizantom przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny składam serdeczne Życzenia.

15 Na stronie internetowej Diecezji Rzeszowskiej jest zamieszczony List Pasterski biskupa Wiesława Szlachetki przewodniczącego Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski na Niedzielę Miłosierdzia, 19 kwietnia 2020 r. Można się z listem zapoznać.

16 Przed złymi duchami i wszelkim złem niech nas broni święty Michał Archanioł. Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.  

17 List Ks. Biskupa Ordynariusza Jana Wątroby przed peregrynacją obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności.

Umiłowani Diecezjanie!

W dniu 26 kwietnia 2020 roku w naszej katedrze pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa powitamy z radością i czcią obraz Matki Bożej Robotników Solidarności. Tego dnia nastąpi inauguracja jego peregrynacji drogami naszej diecezji, zgodnie z ustalonym kalendarzem i programem. Nadszedł ten oczekiwany czas nawiedzin, który – wierzę w to głęboko – będzie czasem radości parafialnych wspólnot wiary naszej diecezji, do których przybywa w swym obrazie Matka Wcielonego Słowa – Maryja Wniebowzięta. To Ona towarzyszy od wieków na wszystkich drogach naszego narodu. Pod Jej obronę uciekają się skutecznie kolejne polskie pokolenia.

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności, przypominający o mocnych więzach, jakie łączą ludzi polskiej pracy z Chrystusem, Jego Matką i Kościołem, rozpoczyna swą wędrówkę w trudnym czasie pandemii, która przyniosła zagrożenia zdrowia i życia, zburzyła ład codzienności, u wielu rozbudziła niepokój o chleb powszedni. Doświadczamy różnych restrykcji, pochodnych epidemii, także dotyczących kultu Bożego i posługi Kościoła. Ufam, że współpraca i zaangażowanie, solidarność i odpowiedzialność kapłanów i wiernych na poszczególnych stacjach peregrynacji, stanowić będzie skuteczną rękojmię jej godnego przebiegu i przyniesie oczekiwane owoce.

W dniach peregrynacji będziemy doświadczać obecności Matki Pana, otwierać dla Niej swe serca. Módlmy się, aby Maryja stała się kotwicą naszej nadziei, naszym oparciem pewnym i skutecznym. Świadomi Jej duchowego macierzyństwa prośmy Ją – Orędowniczkę i Wspomożycielkę – aby nas wybawiła od wszelkich złych przygód. Niech nam wyprosi u Swego Syna łaskę wygaśnięcia epidemii, powrót do normalnego życia oraz upragniony pokój serc. Niech nas umacnia w wierze i prowadzi chrystusowymi drogami. „O Maryjo, bądź nam pozdrowiona; Bądź Ty zawsze Matką nam!”

Na czas przygotowań i duchowych przeżyć z serca błogosławię.

+ Jan Wątroba

Biskup Rzeszowski

Rzeszów, 17. 04. 2020 r.